




Vi har fået til opgave at anmelde filmen “Kvinde på spring” også kaldet “I don’t know how she does it”, som netop er kommet på DVD. En komedie baseret på bogen af Allison Pearson med Sarah Jessica Parker i hovedrollen.
Filmen handler om Kate Reddy, der har fuld fart på karrieren i finansverdenen med en mand og to små børn der hjemme, og i filmen ser vi nogle af de udfordringer, der følger en working girl, der har det hele – karriere, kærlighed og familie. Udadtil virker det til, at Kate kan klare det hele, og hun gør da også alt for at bevare den illusion. På jobbet handler det om at bevare det seje ydre, selvom alt er et stort rod med pandekagedej på tøjet og lus i håret. Og der hjemme handler det om at være overskudsmor og en god kone, samtidig med at føle ikke at kunne sige nej til arbejdet.
Sarah Jessica Parker klarer rollen på samme søde og elskværdige måde, som vi kender hende. I starten skulle jeg lige vænne mig til hende i rollen som arbejdssom mor, da det er ret langt væk fra Carrie Bradshaw. Filmen har også samme monolog/interview halløj, som Sex & the City havde i de første afsnit, hvilket jeg også lige skulle vænne mig til. Men efter jeg var kommet lidt længere ind i filmen, passede det egentlig meget godt, og gjorde, at filmen kom ned på et mere afslappet og humoristisk niveau.
På trods af en noget simpel handling, og at filmen nok ikke sætter gang i de helt store tanker, har vi til gengæld fat i en film, som er noget så sød, og som efterlader en med en god følelse. En film, der får en til at smile, og som i hvert fald rørte mig. Men jeg er også en sucker for romantiske komedier :)
Alt i alt en sød feel good movie perfekt til en hyggelig dag på sofaen.
Vi udlodder 2 stk. Kvinde på spring DVD. Alt I skal gøre, er at smide en kommentar til dette indlæg inden onsdag kl. 20, hvorefter vi trækker lod.
(Sponsoreret indlæg)




Kommentar på spring fra mig! :D
Nogen der ved om der er trukket en vinder….. Var det ikk i onsdags kl. 20?
Prøvede lykken hos Emily, men uden held, så nu gør jeg et forsøg her også :)
At vinde denne fantastiske film, ville ikke være så ringe endda!
Jamen det film vil jeg da super gerne eje ! :-)
:-)
Lige hvad jeg trænger til, den vil jeg gerne vinde :)
Lyder som en rigtig hyggelig fredagsfilm :)
Den må godt havne i min postkasse .
Lige noget for mig, håber :-)
Ihh, kunne godt bruge sådan en sød film :-)
Uh, krydser fingre! :-)
Jeg syntes at det er en rigtig sød film, det kunne jeg godt bruge :-)
Det ville da ikke være af vejen at vinde en god weekend-film :-)
Fed opgave i har fået jer,
håber at vinder så jeg kan se den med min veninde
når jeg vil tage hjem til Odense og overraske hende med veninde-dag!
Man ville da være skør, hvis man ikke lige prøvede :-)
Den ville jeg gerne kunne forære min mor, for at vise at jeg sætter pris på alle de ting hun gør for alle. Hun er virkelig “en kvinde på spring”, som godt kunne bruge lidt alenetid med sådan en god film :-)
Den lyder god, håber jeg vinder :D
Lækkert (:
Kæmpe SJP fan! :)
Bum bum, mine fingre er krydsede!
den kunne jeg godt tænke mig at føje til min (meget lille) samling af dvd’er
- Deltager naturligvis!
Uh, jeg krydser fingre:)
helt klart super tøse film der er værd at bruge tid på :-)
Årh jeg elsker elsker Sarah Jessica Parker!
Pick me, pick me, pick meeeee ;)
Jeg har læst bogen – og kan måske nu endelig se filmen sammen med min søde søster inden alt for længe.
Den vil jeg da gerne se….lyder som en sjov film :)
Den lyder virkelig hyggelig, desuden er Sarah Jessica Parker en rigtig god skuespiller. Det er i hvert fald en film, jeg skal se – så det ville da være perfekt at vinde den :)
Vil helt sikkert gerne se denne komedie med seje skuespillerinder som SJP og CH!!
Lige noget for mig :-)
lyder som en god film!
Super konkurrence – den ligner en hyggelig pigefilm :-)
Dejligt med en god anmeldelse! Krydser fingre :)
Det ville være en fornøjelse at se den!
den vil jeg så gerne se :-)
Er vild med Sarah Jessica Parker. Vil elske at kaste mig over filmen
Den vil jeg gerne se :)
Kunne virkelig godt bruge en ny film til min tynde samling! :)
Fik desværre ikke set filmen i biffen. Vil rigtig gerne se den, da den bare ser god ud! :-)
- Kathrine
Jeg må bare se den!!!!! :-)
ynglings spillerinde.
Det er dejligt, at i har anmeldt filmen og herefter har jeg fået endnu mere lyst til at se den!
den vil jeg gerne se:)
Ææælsker romantiske film ;o)
Jeg elsker Sarah Jessica Parker. Glæder mig til at se filmen. :-)
Synes der er langt mellem de gode film i denne genre – denne lyder til gengæld som en af slagsen :)
Kh. Signe
Ihh hvor ser filmen spændende ud :)
SJP er bare super skøn
Feeed film! :-)
Jubiii, lad det blive mig :-)
Jeg elsker tøse film – og sarah jessica parker. love it.
Dejlig konkurrence
Cool! Det lyder jo som en rigtig tøsefilm :-)
Karrier i finansverdenen, små børn og grød på tøjet ( sidstenævnte opdager man først 20 min inde i et vigtigt møde) – det ser ud til mit liv er blevet filmatiseret! Modtager gerne tip fra SJP :)
Jeg er med!
Aiiij jeg har sådan glædet mig til at skulle se denne film, så hvad kunne være bedre end at vinde den. Spændende at se Sarah Jessica Parker i en anden rolle end Carrie. Krydser fingre for jeg er den heldige…
Arg, want! Jeg vil bare så gerne nyde en ny god og dejlig tøsefilm! :) Hvor er det fedt.
I’m in :)
Jaaaa!
Jeg vil SÅ gerne se denne her film. Det er lige min filmgenre. Så meget faktisk, at jeg i weekenden ville leje den over mit tv, MEN, den var der ikke. Øv:) Derfor kunne jeg rigtig godt tænke mig at vinde en dvd, så jeg kan holde mig en rigtig Chick flick aften med SJP!! Wuhuuuu:-) Hav en dejlig mandag aften, og tak for konkurrence! Venligst, Natasja
Lækker konkurrence!
Den vil jeg gerne se :)
MAZZZ
Den MÅ jeg bare se, – elsker komedier med happy ending, – og SJP selvfølgelig :-)
:)) Lækker konkurrence!
Selvom det ikke lyder til at være en film der skiller sig så meget ud fra andre,
så er det alligevel en film jeg bliver nødt til at se, især når det er med Sarah Jessica Parker i hovedrollen!
Jeg har endnu ikke set den, men jeg ville elske at se den!
- Clara
Pick me, pick me!
Lækkert!
Jeg kan godt sætte mig ind i, at man lige skal vænne sig til at se hende i en helt anden rolle, end hvad man ellers har set hende i. Filmen lyder rigtig sød, og da jeg også er en sucker for romantiske komedier, tror jeg lige, det kunne være en film for mig- bare billeder gør en helt glad! Jeg er en kæmpe fan af sex and the city serien, så det kunne være sjovt at se hende i en helt anden rolle! :-)
Sarah Jessica Parker er altså noget af det smukkeste! Jeg ville nyde at se en hel film med hende.
Den vil jeg ikke ha noget imod at vinde ;)
Mvh
Henriette
ÅHHHH, jeg syntes det var skøn og krydser fingre for et snarligt gensyn…
Åh, den ville da ikke være for gal at vinde ;)
Jeg er rimelig ny på jeres blog, sad først og kiggede den igennem for nogle uger siden, men jeg må sige at jeg er godt tilfreds :D I skriver begge super godt og af en eller anden grund finder jeg det meget afslappende at læse jeres indlæg og se alle de flotte billeder. Good job :)
Juhu! Nåede lige præcis ikke at se den i biffen – dén vil jeg gerne vilde!!
Den kunne være lækkert at vinde, skulle ha’ været i biffen med min veninde for at se den, men vi nåede det aldrig,
hvis jeg vinder, bliver hun inviteret op på film og snol!
Jeg elsker Sarah, og jeg mener hun er en af de smukkeste kvinder i verden (Hvorfor er der ingen mænd der forstår det?)
Jeg synes det er svært at forestille sig hende i en anden rolle end Carrie, men efter at have set “Did you hear about the Morgans?” så er idéen om Sarah KUN som Carrie blevet aflivet for real.
Den der film må jeg altså bare have fingrene i! :-)
Så enig i det i skriver, var inde og se den i Cinemaxx i Aarhus, til noget der hedder “tøsetorsdag”. Mega god tøsefilm, hvor den skønne SJP er hovedpersonen :-)
Den ville jeg gerne vinde, så kan jeg også få overbevidst min kæreste om at Sarah Jessia Parker er den bedste, for “I don’t know how she does it”
Ville passe perfekt til en søndag med tømmermænd – hvor man trænger til en rigtig tøsefilm! :)
Bogen er rigtig god, så det ville ikke være helt dårligt at vinde filmen! :-)
Uh, den ser god ud :-) Jeg krydser fingre!
Elsker pladderromantik og tøsefilm. Send den meget gerne i min retning.
Synes Sarah Jessica Parker er super fin, inspirerende og smuk og ville virkelig gerne se den her film :) Har lige holdt tøseweekend med min veninde, men ville straks stable endnu en på benene hvis jeg vandt! :)
en dejlig feel-good film med en varm kop te, det lyder skønt :-)
Det lyder som en perfekt film kombineret med dyner, godt selskab og alt, alt, alt for meget slik!! Lige i min ånd :)
Kunne godt bruge en feel good movie mere. Lad mig vinde.
http://wouldilie.wordpress.com/
Det lyder som en film der skal ses :-)
Øj den kunne da godt lige bruges på sådan en grø eftermiddag. Krydser fingre!
Det lyder som en dejlig film – lige noget for mig :)
Det lyder som en rigtig dejlig tøsefilm som skal ses med nogen dejlige veninder. En film til en rigtig tøse date.
Jeg vil rigtig gerne deltage.
Isabella. :)
Den perfekte film til en tøseaften. Lad mig vinde! :)
Den film lyder awesome! Jeg vil gerne deltage. :-)
Har desværre ikke haft mulighed for at se den :) Men ville absolut være lækkert at få gensyn med den skønne sarah jessica parker (carrie<3)
Håber meget jeg bliver den heldige vinder :)
Så dejlig blog i har jer.
Den film lyder som lige noget for mig.. Den vil jeg gerne vinde :)
En rigtig tøse-hygge film.. tænk hvis man vandt ;-) Hehe..
Så den i biffen og det var en rigtig tøse film (lige noget for mig)!!! Kunne rigtig godt tænke mig at vinde den og se den igen :D
Den er da lige noget for mig!:-)
En rigtig hyggefilm til en grå eftermiddag ! :)
Hygge!
Uhh det ville ikke være en dårlig ting at eje sådan en god film :)
Det ér en sød film
PERFEKT hyggefilm for hele familien med te og slik til :-)
Kunne være så dejligt at se sådan en film søndag eftermiddag m. en kop the, et stykke kage og en dyne. :-)
Ville så gerne have set den i biografen, men nåede det desværre ikke. Krydser fingre :)
Ihh den må jeg se :) Håber jeg vinder!
Nu vandt jeg ikke ved Salomon, så må vi håbe jeg har mere held i sprøjten denne gang. :))
Det lyder til at være en rigtig afslapningsfilm, der ville være god med et dejligt tæppe og en varm kop kakao:-)
Hvor ser den bare sød ud! Men også spændende, for Sarah Jessica Parker i en anden rolle end Carry? Det skal da ses :-)
Det er nok ikke helt en film efter min smag, men det lyder lige som noget for min moar :-)
Jeg kunne godt trænge til en tøsefilm, som man kan slå hjernen fra til.
Håber jeg vinder.
God blog :)
Åh, den kunne være hyggelig at se :)
Orh det ville være dejligt med en film-pause midt i BA skrivningen!
Sarah Jessica Parker!
Sarah Jessica Parker <3
Uhh, den perfekte film til en dejlig tøseaften;-)
Sejt :-)
elsker tøsefilm! så den her må lige være noget for mig!
krydser fingre :-)
Det lyder da lige som en film til min samling
jeg eeelsker sjp! <3
lad det blive mig!
Uh en fin konkurrence :) Jeg vil meget gerne deltage!
Knus.
Jeg vil så gerne vinde den :)
Knus Stine E
Jeg elsker romantiske filmer og jeg ELSKER Sarah Jessica Parker, så det må lige være en film for mig.
- Jeg krydser fingre :-)
Glæder mig til at se Sarah Jessica Parker i en anden rolle end SATC – fingers crossed!! :-)
det ser ud til at være en rigtig god film!
den vil jeg rigtig gerne se :-)
malenejorgensen.blogspot.com
Perfekt film til en aften på sofaen :-)
Åh.. det kunne da være dejligt med lidt fell-good film midt i specialeskrivningen :)
Ihh, den film vil jeg gerne se.. :-)
Elsker SJP og pladderomantiske, ‘feel good’ film.
Krydser fingre :-)
Jeg er også en sucker for romantiske komedier :)
Så jeg krydser mine fingre.
Ih, elsker SJP, selv i de fantastiske amerikanske film, hvor man ved, hvordan den ender efter 10 minutter!
Fed blog!
VI rigtig gerne vinde DVD’en :D
Det er en virkelig skøn film, og en virkelig skøn blog:)
SJP, hvad er der andet end at elske hende, min mand ville hade at blive tvangsindlagt til sådan en film, men så er der jo så heldigt at jeg bare kan se den helt alene og derved få det en mor til 4 nogle gange trænger til – ALENETID….håber virkelig jeg vinder..
Lis
Den ser virkelig sød ud! :)
Med de skuespiller kan det næsten kun være en god film! :)
Det lyder lige som en film for mig :) Håber jeg vinder!
Tak for en fantastisk blog! og go’ mandag…
/Nanna B
Det lyder til at være en sød film :)
Vh Katrine B.
God film :)
Ja, tak. Den vil jeg da gerne vinde.
God dag til jer.
Elsker Sarah J.P. Håber jeg vinder :)
Nejjjiii, det vil jeg da super gerne vinde!
Jeg ville da gerne vinde sådan en hyggelig feel-good film til kommende tøseaftener på sofaen! :)
Uhh lyder som en film, jeg sagtens kunne tilbringe en aften sammen med. Så der må krydses fingre!!
Fik den ikke set i biografen, men tror den vil gøre sig godt sammen med et par søde veninder, bland selv-slik og tøsesladder. God mandag derude.
Ih vil så gerne se den film! :-)
Elsker Sarah Jessica Parker, sådan en skøn og smuk kvinde!
Fedt!
Det lyder til at være en rigtig go tøsse film, til en grå regnvejres søndag eller en af de dag hvor man bare gerne vil hygge..håber jeg er så heldig
Count me in
Ihh.. den film vil jeg så gerne se…
Krydser fingre for at jeg vinder… :-)
Lækker blog :)
Altid godt med en god tøse-film :)
Jeg ELSKER SJP og vil bare herre gerne eje denne DVD :-)
Den film er så cute !! Den må gerne blive en del af samlingen hjemme hos mig :-)
Også mig!
Ih, den vil jeg gerne vinde!
Ser meget op til Sara Jessica Parker! hun er simpelthen så sød og spiller utrolig godt..
Jeg ville ikke være ked af at erhverve denne dvd, den ville pynte min samling med sex and the city som er set utallige gange!
For øvrigt læser jeg jeres blog hver dag, og har jeg gjort stort set siden i startede… Knus og varme tanker!
Det lyder som en god film! :)
En sød film kan man altid bruge til en venindeaften <3
Hyggeligt!
Den ville jeg da rigtig gerne se :-)
Uhh SJP er altså bare så fin!
Den lyder lige som en film for mig, og jeg er en sucker for SJP :-)
//Malene
Det lyder som en sød film :)
Vil helt sikkert gerne deltage :)
Det lyder som en film, jeg vil nyde at se :)
- tak for en super blog!
Ej hvor fedt!!! Og så elsker jeg virkelig Jennifer Aniston!! :-)
Ja tak! Ja tak! Ja tak!
Det lyder som en sød film til en veninde-aften :) Den vil jeg da gerne vinde!
Lækker blog. læser den hver dag.
håber jeg vinder DVD’en
Kys til jer. :-)
Fin konkurrence :)
Den vil jeg vildt gerne se!
Lyder som ed skøn tøse-film :)
Den gad jeg godt vinde :)
Hejsa
Sådan en sød film er lige hvad veninderne og jeg kunne have brug for at holde en hygge aften med. Vi er en lille flok tøser der har hængt sammen i mange år, som netop er kommet i den alder hvor temaet i filmen begynder at presse på – at være dedikeret karriere kvinde, kombineret med ønsket om at være verdens bedste mor.
Tak for god bloglæsning :) …. (mit lille getaway fra en travl hverdag som mor med karriere)
Vh. Jeanette
Den gad jeg godt se :)
Count me in ;)
Ej, den lyder da god!
Det vil jeg meget gerne :-)
xx
Ej hvor kunne det være lækkert at vinde den :)
- Emma Bay
http://lifesacatwalk.com/
Årh jeg vil såå! gerne se den ! :)
En hyggeaften med et par veninder eller to, og denne film ville da være ret så lækkert!
Tusind tak for en dejlg blog:)
- Sandra